Bezlepkové kakaové cupcakes se skořicovým krémem

Bezlepkový korpus peču pravidelně a recept na blogu se těší velké oblibě. Takže jsem si řekla, že zkusím připravit i bezlepkové cupcakes. V mém podání jsou to tedy spíše cupcakes bez mouky, protože stejně jako u korpusu i tady jsem nahradila klasickou mouku mletými mandlemi. 


Těsto i výsledné dortíky jsou samozřejmě trochu jiné, než z klasické mouky. Těsto je řidší a při pečení tolik nevyběhne do výšky. Nicméně chuťově jsou moc dobré :) Doplnila jsem je krémem ze zakysané smetany ochuceným špetkou skořice, který kakaové těsto příjemně doplňuje. Bezlepkové kakaové cupcakes (12 ks):
2 menší vejce (velikost M)
1/2 - 3/4 hrnku cukru krupice (podle chuti)
1/4 hrnku rostlinného oleje
1 hrnek mandlové mouky (jemně mleté loupané mandle)
3 lžíce kukuřičného škrobu
1/3 hrnku kakaa
1/2 lžičky jedlé sody
3/4 hrnku podmáslí
(hrnek o objemu 240 ml nebo hrníčkové odměrky)

Troubu si předehřejte na 170 stupňů, plech na muffiny vyložte papírovými košíčky. 
V míse smíchejte mandlovou mouku, kakao a jedlou sodu. Ve větší míse vyšlehejte společně krupicový cukr a vejce do husté pěny, pak pomalu zašlehejte olej. Střídavě přimíchejte kakaovo-mandlovou směs a podmáslí, směs na třikrát, podmáslí na dvakrát. Těsto dobře promíchejte a rozdělte do připravených 12 košíčků. Dejte péct do vyhřáté trouby na 15 - 20 minut, špejlí si ověřte, že jsou propečené. 
Nechte pár minut vychladnout ve formě, pak opatrně přendejte na chladicí mřížku. Po úplné vychladnutí ozdobte krémem.

Skořicový krém:
400 g zakysané smetany 16-18% tuku
180-200 g smetany ke šlehání 35-40%
2-3 lžíce cukru krupice
1/2 lžičky skořice

Zakysanou smetanu nechte vykapat v plátnu nebo v kávovém filtru. Můžete nechat přes noc v lednici, ale stačit bude i pár hodin. Objem smetany se po odkapání zmenší, ale bude hezky hustá.
Smetanu vyšlehejte společně s cukrem a skořicí do tuha a po částech opatrně vmíchejte do odkapané zakysané smetany. Použijte stěrku, nikoliv šlehač či robot.
Krém přendejte do sáčku se zdobící trubičkou a nastříkejte na vychladlé dortíky. Ozdobte dle fantazie. Já jsem udělala ze zbytku čokoládové ganache malé kuličky a obalila ve směsi kakaa a skořice.
Komentáře